تبلیغات
کنکور ارشد روانشناسی - در جلسه حضوری قبولی های کنکور ارشد 94 چه گذشت؟
 
کنکور ارشد روانشناسی
هر آنچه برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی نیاز دارید
درباره وبلاگ


دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه شهیدبهشتی

رتبه 2 روانشناسی در کنکور دکتری

رتبه 7 روانشناسی عمومی و
23 روانشناسی بالینی
در کنکور کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه تهران

کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف

یک سال سابقه مشاوره تخصصی دپارتمان روانشناسی
در موسسه ماهان

6 سال مشاوره کنکور ارشد روانشناسی""لطفا نظرات خود را به صورت خصوصی ارسال نکنید!""

لطفا سوالات خود را در پست مرتبط درج کنید


تلگرام منشی: خانوم ندا راستگو : nr789@

حتما در کانال تلگرام عضو شوید
https://telegram.me/ravanshenasi_hajirasouliha

مدیر وبلاگ : زینب حاجی رسولیها
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 همانطور که قبلا اعلام شده بود، جلسه حضوری دوستان عزیزی که در کنکور ارشد 94 قبول شده  و دانشجوی ارشد روانشناسی  شده بودند، در مهرماه برگزار شد. 
بعد از معارفه عزیزان، یک سری نکات و توضیحاتی برای دوستان گفته شد که قرار شد این نکات را برای دوستانی که نتوانستند در جلسه حاضر شوند، در وبلاگ منتشر کنیم. 

ادامه مطلب را کلیک کنید

1. زبان
اگر مطالب وبلاگ را دنبال می کنید تا بحال پست های خیلی زیادی با عنوان زبان یا با محتوای زبان گذاشته شده است. متاسفانه مبحثی است که واقعا اجتناب پذیر نیست و بهتر است هرچه زودتر به سراغ آن بروید . تا قبل از آن که دیر شود. پس نگویید دوستش ندارید. باید دوستش بدارید. جز این راهی نیست. اگر می توانید کلاس بروید. اگر نه خودتان بخوانید. چه بخوانید؟ کتابهای لغت عمومی معروف ، مثل 504 ،  Essential words for TOEFL، Vocabulary for high school students، گرامر از کتابهای Grammar in use و متن از کتابهای Reading skills . و همچنین تا می توانید متون اینترنتی روانشناسی. وقت های بیکاریتان را در سایت های روانشناسی خارجی مثل Psychology today بگذرانید. 
چه کلاسی خوب است؟ چون برنامه فشرده مدت نیست و طولانی مدت است می تواند کلاسهای موسساتی مثل سفیر یا کانون ایران آمریکا باشد. البته در مورد سفیر تعریف خاصی نشنیده ام. 
اما کلاس خیلی خوبی که به ترجمه و رایتینگ و ریدینگ شما کمک می کند کلاسهایی است از موسسه ای به نام آموخته. که تا به حال دوستان خیلی زیادی رفته اند و شاید 99 درصدشان بسیار از کلاس راضی بوده اند. و از نظر هزینه ای هم به نظر می آید منصف باشد.  این کلاس بیشتر برای متن هایی که می خوانید و مقاله هایی که می خوانید و مقاله هایی که بعدا میخواهید بنویسید مفید است و بسیار کمک تان خواهد کرد. 
اما این را بدانید در نهایت حفظ لغت با خودتان است. البته کلاسهایی هم هست در همین موسسه آموخته، که لغت را هم در سه، 4 جلسه با تصویر به شما یاد می دهد. اما حقیقتا تا به الان کسی را ندیده ام که شخصا رفته باشد. در نتیجه نمیدانم بازده این کلاس چقدر است؟
چرا باید زبان بخوانیم؟ اولا اگر کتاب ارشد و دکترایمان انگلیسی باشد دیگر عزا نگیریم که یکی بیاید برایم ترجمه کند و بتوانیم خودمان کتاب را بخوانیم. 
دوما اگر بخواهیم پایان نامه مان را خودمان بنویسیم (و پول ندهیم بیرون برایمان بنویسند)، باید برای آن حتما مقاله انگلیسی بخوانیم. بفهمیم در این موضوع جدیدترین کارهایی که در جهان انجام شده ، چه بوده است.
سوما اگر بخواهیم مقاله بنویسیم برای قبولی در دکتری، بازهم زبانمان باید خوب باشد.
چهارما اگر بخواهیم در مصاحبه دکتری دانشگاه ها شرکت کنیم در بعضی ها باید مدرک زبان داشته باشیم و در آن بعضی دیگ هم که بایدی نیست، ولی امتیاز دارد. 8 نمره از 100 نمره. 
پنجما هر دو آزمون دکتری چه وزارت بهداشت؛ چه وزرات علوم، امتحان زبان دارند. و آزمون های ساده ای هم نیستند پس زبانتان باید خوب باشد.
پس دیگر وقت آن است که حالا که فراغت بیشتری پیدا کرده اید روی زبان سرمایه گذاری کنید که بعد حسرت آن را نخورید. 


2. رویکرد درمانی 
اگر علاقه به درمان دارید، سعی کنید سریعتر با رویکردهای درمانی آشنا شوید. رویکردهایی که در کتاب فیرس و پروچسکا خوانده بودید رویکرد های کلی ای هستند که حتی بعضی از روش هایشان الان منسوخ شده است. می توانید سری به انتشارات ارجمند بزنید که تقریبا از همه رویکردها کتاب دارد. البته بهتر است قبل از صرف هزینه برای کتاب اول دقیق رویکرد مورد علاقه تان را مشخص کنید. یعنی در اینترنت سرچ کنید البته ترجیحا به انگلیسی. و ببینید کلا چه رویکردهایی در دنیا وجود دارند. و بعد در مورد هر کدام کلی بخوانید. حالا تقریبا می توانید یک تصمیم بگیرید که حدودا چه سمتی میخواهید کار کنید. مثلا خود من اوایل تحلیلی خیلی دوست داشتم و با رویکرد فروید، بعدها کمی به لکان علاقمند شدم. اما فقط کمی. بعد دیدم نه دلخواهم نیست. و درنهایت چون استاد راهنمایم دکتر قربانی بود، متمایل به رویکرد ایشان شدم. کارگاه های ایشان را شرکت کردم و دیدم بله با علاقه و روحیات من سازگار است. حالا شروع کردم به کتاب خواندن و کارگاه های افراد معتبر در این زمینه را رفتن. 


3. در این پروسه کم کم می توانید حوزه اختلالاتی که بیشتر مدنظرتان است را هم انتخاب کنید. (البته این قسمت برای درمان نیست. چون بعدا نمی توانید بگویید مثلا فقط افسرده ها به مطب من بیایند، بلکه بیشتر برای تحقیق و ریسرچ است، و البته خب می توانید در یک زمینه متخصص تر شوید) . باز هم به عنوان مثال من اوایل به بای پولار علاقه داشتم و تحقیق بر روی آن. حتی موضوع پایان نامه ام را هم همین اختلال مطرح کردم. اما کمی که گذشت و مقاله هایی که خواندم متوجه شدم روی بای پولارها کار روان درمانی خاصی نمی شود انجام داد و بیشتر سرو کار با داروست و درکنارش روان درمانی حمایتی. ولی به قول دکتر قربانی شکافتن شخصیت و بعد بخیه زدن آن ( که مورد علاقه من بود)، برای این بیماران خیلی به کار نمی رود. کم کم در پروسه ی تحقیق بای پولار، به اختلال شخصیت مرزی علاقمند شدم که از جهاتی شبیه بای پولار بود. و احساس کردم حوزه ای که دوست دارم روی آن کار کنم این اختلال است. کتاب خواندم، مقاله های مختلف انگلیسی و فارسی خواندم، 6 ماه بیمارستان رفتم، تا از این بیماران و از این بیماری تا جایی که می شود بیاموزم. و دیدم اتفاقا این اختلال با آن رویکرد درمانی ای که به آن علاقه دارم بسیار هم نتیجه گرفته است. 
در زمینه درمان هر چه بخوانیم کم است. به قول دکتر سرافراز آدم هیچ وقت در این زمینه فارغ التحصیل نمی شود. پس زودتر شروع کنید که راه درازی در پیش دارید.


4. در مورد کارگاه های مختلف، خیلی از بچه ها از من سوال می کنند، این کارگاه ها را بروم یا نه؟ من به عنوان کسی که خیلی کارگاه رفته است، شاید حدود 10 عنوان کارگاه، به شما توصیه می کنم عجله نکنید در این زمینه. کارگاه ها تمام نمی شوند. اساتید تماما در حال تکرار کارگاه هایشان هستند. اما صبر کنید و بگذارید رویکردتان مشخص شود، اینکه کارگاه های مختلف و پراکنده بروید دور ریختن هزینه تان است. در مورد عناوین و اساتید کارگاه ها حتما سرچ کنید. حتما بپرسید. بعضا شده که استاد بنامی کارگاه گذاشته ولی 90 درصد راضی نبوده اند. حالا یا محتوا خیلی سطح پایین ارائه شده یا استاد توانایی انتقال مطالب را نداشته. پس حتما بپرسید ترجیحا از افرادی که قبلا آن کارگاه را رفته اند. یک سری مراکز معتبر برای کارگاه ها وجود دارد که بالطبع اساتیدشان هم مطرح تر هستند و احتمال اینکه کارگاه خوبی نباشد کمتر است از جمله موسسه روانشناسی دانشگاه تهران ( و نه مرکز مشاوره دانشگاه تهران)، مرکز مشاوره اش هم خوب است ولی نه به خوبی موسسه. دانشگاه بهشتی. انجمن روانشناسی ایران، سازمان نظام روانشناسی، موسسه مدت، مرکز زندگی و .... . اینها البته در تهران هستند و برای بقیه شهرها خوب است که از اساتیدتان واقع در دانشگاه همان شهر بپرسید. در مورد هر جایی غیر از این لیستی که گفته شد بپرسید حتما.

5. میرسیم به بحث دکتری. با پستهایی که تاکنون گذاشته شده احتمالا خیلی جای سوال نمانده است. قبولی در دکتری فقط مقاله و مقاله و مقاله. از همین ترم 1 استادی را انتخاب کنید که هم به فیلد کاری و تحقیقی اش بیشتر علاقه دارید، هم اخلاقاً با او راحت تر هستید. و شروع کنید به مقاله نوشتن. خانوم دهقانی پروسه مقاله نویسی را کامل توضیح داده اند. آن را در اینجا بخوانید. 

این بود مختصری از نکات مطرح شده در جلسه. به امید اینکه شما عزیزان را در مقاطع بالاتر تحصیلی و از آن مهم تر یک روانشناس خوب ببینم.
یکی از این بزرگان روانشناسی که اسمش را یادم نیست می گوید : 
باید حداقل این چنین باشد که : "درمانگر، از بیمارش ، کمتر دیوانه باشد"
امیدوارم اینگونه باشیم.
 
نوع مطلب :
برچسب ها : بعد از قبولی در ارشد،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 20 آبان 1394
زینب حاجی رسولیها
جمعه 9 مهر 1395 10:36 ق.ظ
سلام زینب جان می خواستم بپرسم کلاسای فن ترجمه آموخته رو شرکت کنم؟
زینب حاجی رسولیها بله حتما
سه شنبه 6 مهر 1395 11:26 ق.ظ
"...متوجه شدم روی بای پولارها کار روان درمانی خاصی نمی شود انجام داد و..."
اینجوری ها هم نیست
زینب حاجی رسولیها شما درمانگر هستید؟
پنجشنبه 28 آبان 1394 02:09 ب.ظ
ایا واقعا بردرلاین ها راحت تر از بای پولارها درمان میشن؟(میشه ی پژوهش در این زمینه چه FA چه EN معرفی کنین)
این که اختلال بردلاین ورژن زنانه انتی سوشاله درسته؟
زینب حاجی رسولیها سلام کی گفته اینو؟ بوردرلاین های بیچاره تا آخر عمر تحت درمان اند. کافیه توی گوگل سرچ کنید treatments of borderline personality disorder. در مورد سوال دومتون بعضی ها قبول دارند و بعضی نه. سلیقه ایه
یکشنبه 24 آبان 1394 09:00 ب.ظ
اسمم رو نوشته بودم اما نمیدونم چی شده که اینجوری شده.
ممنونم
یکشنبه 24 آبان 1394 04:47 ب.ظ
سلام زینب جان.
وقت بخیر و خسته نباشییییی.
چقدر خوبه که هستی. پارسال که برا کنکور میخوندم تنها منبع درسیم و تنها منبع انرژی درسیم شما بودی و جالبه که الانم هر چیز بدردبخوری یاد میگیرم از همینجاست. به خاطر وجود شما بدون منت هر کسی و با اراده و تلاش خودم روزانه قبول شدم و یه دنیاااا ممنون. البته هر از گاهی میام و ابراز احساسات میکنم و ابراز واقعیات. امیدوارم یه روزی مثل شما بتونم که مفید باشم.
هنوز هم پستهات رو دنبال میکنم البته بخاطر خودم.
موفق تر باشی عزیزم.
زینب حاجی رسولیها ممنون شما هم موفق باشین، البته اسمی از خودتون نذاشتین
شنبه 23 آبان 1394 10:52 ب.ظ
سلام عزیزم
روز خیلی خوبی بود کلی هیجان زده بودم ،با دوستان آشنا شدیم و کلی بهمون جهت دادید جا داره دوباره ازتون تشکر کنم به خاطر همیشه همراه بودنتون حتی بعد از قبولی،یک دنیا ممنونم و
با آرزوی موفقیت برای دوستان پر تلاش و با انگیزه ،حتما این وبلاگ و توصیه های خانم حاجی رسولی ها رو دنبال کنید واقعا عالیه.
زینب حاجی رسولیها سلام سارا جان. خوشحالم هنوزم وبلاگ رو دنبال میکنی. موفق باشی همیشه. از خودت بی خبر نذار منو
شنبه 23 آبان 1394 09:18 ب.ظ
سلام مرسی ازین راهنمایی های بی دریغتون ... راستش من یه سوال دار شاید خیلی بچگانه باشه ولی خوب پرسیدنش از نپرسیدنش بهتره. درباره مورد 5 که گفتین استادی را انتخاب کنید برای مقاله نویسی خوب چطور میشه استادی رو انتخاب کنیم؟ اساتید برای ادم مبتدی که مقاله نویسی بلد نیست فرصت میذارن و موضوع روز رو چطور میشه تحقیق کرد؟
زینب حاجی رسولیها چرا بچگانه. ببینید شما اول رزومه اساتید رو بخونید و چندتایی از مقاله هاشون رو. ببینید هر کس روی چی کار کرده. از هر حوزه ای بیشتر خوشتون اومد و از استادشم خوشتون اومد برید بهش بگید من میخوام با تو کار پژوهشی کنم در فلان زمینه. اگر ادم سالمی باشه میگه باشه بیا و یا میگه نه متاسفانه وقت ندارم. که شما بعد میرید با یکی دیگه. اگرم ادم سالمی نباشه دعوا میکنه و میگه به چه جراتی اومدی :))
احتمالا یک دانشجوشون رو به شما معرفی میکنن داشنجوی دکتری مثلا که بتونه شما رو کمک کنه
پنجشنبه 21 آبان 1394 11:59 ق.ظ
خیلی ممنون از راهنماییتون
چهارشنبه 20 آبان 1394 08:38 ب.ظ
خانم حاج رسولی ها من 2 تا سوال دارم...ممنون میشم اگه جواب بدین: 1-من اگه ارشد روانشناسی بالینی بخونم.دکترا میتونم بالینی کودک بخونم؟
2-اگه کلا روانشناسی بالینی خوند.میشه در حوزه ی کودک کار کرد؟
زینب حاجی رسولیها دکتری بالینی کودک نداریم در ایران، 2، بله چرا نشه
چهارشنبه 20 آبان 1394 12:50 ق.ظ
بی نظیری خانوم. کامل تر از این نمی شد. من هم موسسه آموخته رو شنیدم. حالا که شماهم تایید کردین حتما سری بهش میزنم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.