تبلیغات
کنکور ارشد روانشناسی - به چه روانشناسی مراجعه کنیم؟
 
کنکور ارشد روانشناسی
هر آنچه برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی نیاز دارید
درباره وبلاگ


این وبلاگ زیر نظر
زینب حاجی رسولیها
دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه شهیدبهشتی
اداره می شود.

رتبه 2 روانشناسی در کنکور دکتری

رتبه 7 روانشناسی عمومی و
23 روانشناسی بالینی
در کنکور کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه تهران

کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف

یک سال سابقه مشاوره تخصصی دپارتمان روانشناسی
در موسسه ماهان

6 سال مشاوره کنکور ارشد روانشناسی""لطفا نظرات خود را به صورت خصوصی ارسال نکنید!""

لطفا سوالات خود را در پست مرتبط درج کنید


تلگرام منشی: خانوم ندا راستگو : nr789@

حتما در کانال تلگرام عضو شوید
https://telegram.me/ravan_hajirasouliha

مدیر وبلاگ : زینب حاجی رسولیها
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 چندی پیش مطلبی در کانال تلگرام منتشر شد که می خواهم ابتدا آن را بخوانید و سپس توضیحات من را. 

"""" عمه تراپی یا عمه درمانی چیست؟ 

عمه درمانی یا عمه تراپی یعنی یک فرد که ممکن است هیچ تجربه و تحصیلاتی در زمینه مشاوره و روانشناسی نداشته باشد، برای حل مشکل دیگران بدون توجه به تفاوت های فردی ، از دایره تجربیات و ذهنیات شخصی اش استفاده کند و به فرد مقابل خود راهکارهایی بدهد که شاید در بعضی موارد راهگشا نیز باشد.


تفاوت عمده جلسه مشاوره و عمه تراپی در این است که جلسه مشاوره، استراتژی، روند و هدفگذاریهای مشخصی دارد و بر اساس یک پروتکل خاص که مشاور در چند دقیقه ابتدایی جلسه با توجه به موضوع جلسه انتخاب میکند پیش میرود. جلسه مشاوره زیر بنای تئوریک مشخصی دارد و مشاور بر اساس رویکرد تخصصی خود پیش میرود که ممکن است تمرکز بر هیجانات، شناخت یا رفتار باشد.

متاسفانه در بین کسانیکه مدارج تحصیلی مرتبط دارند نیز گاهی (بیشتر از گاهی) عمه تراپی دیده میشود! و بیشتر از آنکه به چهارچوبهای جلسه مشاوره تکیه شود، مشاور سعی میکند مراجع را به درون دنیا و ذهنیات خودش (خود مشاور) بکشاند. این حالت در بین کسانیکه که خود روانکاوی نشده اند و یا دوره های خودشناسی و خودکاوی مخصوص درمانگران را طی نکرده اند بیشتر شایع است.

چطور تشخیص دهیم که کسی که به او مراجعه کرده ایم یک مشاور یا روانشناس واقعی است یا عمه تراپیست؟

در عمه تراپی ها

1. مشاور بیشتر گوینده است تا شنونده
2. محتوای جلسات بیشتر فضای نصیحت دارد
3. مشاور همان چیزی را به شما میگوید که دیگران میگویند
4. مشاور مانند یک والد شما را سرزنش یا هدایت میکند
5. مشاور زیاد در مورد خودش مثال میزند
6. مشاور راهکارهایی میدهد که در زندگی شما کاربرد ندارد
7. مشاور انگار اصلا نصف بیشتر حرفهای شما را نمیشنود
8. مشاور همدردی میکند ولی همدلی نه
9. احساس درک نشدن به شما میدهد
10. مدام شما را با دیگر مراجعان مقایسه میکند
11. مشاور شما را در گیر چهارچوبهای مذهبی و اعتقادی خودش میکند
و .....
بطور کلی هر مشاوری که حرفها و رفتار عامیانه ای در جلسه داشته باشد و چیزی متفاوت از آنکه شما از دیگران و دوستان و نزدیکان خود در مورد آن موضوع خاص شنیده اید به شما نگوید، عمه تراپیست محسوب میشود."""""

البته بعضا می بینیم چیزهایی کاملا مخالف با نظر دیگران هم از عمه تراپ ها می شنویم: آغوش درمانی، Naked درمانی، و افراد بیماری که با اسم س ک سولوژیست می آیند و بیماری خود را در اتاق درمان آشکار می سازند. مراجع بیچاره هم غافل از همه جا، فکر میکند درمان همین است و همین.

از مثالهایی که در باب عمه تراپی مطرح می شود، بی شمار است. یکی از دانشجویانم در مورد یکی از مشاوران یکی از خانه های سلامت شهرداری که ادعا شده بود دکتری روانشناسی بالینی از یکی از بهترین دانشگاه های کشور هستند، سوال کرد، هرچه گشتم اسم این فرد را در هیچ کجای اینترنت پیدا نکردم. در حالی که اگر فردی دکتری از آن دانشگاه باشد، غیر ممکن است مقاله ای از او در اینترنت منتشر نشده باشد، از هم دانشگاهی هایش هم پرسیدم چنین فردی را نمی شناختند، بهرحال این دوست عزیز تصمیم گرفت به این روانشناس مراجعه کند. 
با چنان حال بدی برگشت که تاکنون او را اینطور ندیده بودم. بیچاره خیلی مشکل خاصی هم نداشت. فقط کنجکاو بود که ببیند در اتاق درمان چه خبر است. متاسفانه تا یک ماه بشدت بهم ریخته بود. درنهایت متوجه شدم که خانوم روانشناس از خیانت همسرش برای این دانشجو تعریف کرده بوده و خیلی چیزهای دیگر از جمله اینکه قرآن بخوان تا آرام شوی و ....
نمی دانستم چه بگویم. میگفت این بود روانشناسی؟ روانشناس و مشاور این است؟ 

اسم این خانوم که اصلا در اینترنت پیدا نشد و احتمالا اصلا دکتر نبوده و هیچ وقت پایش هم به آن دانشگاه باز نشده بوده،ولی میخواهم بگویم حتی اگر روانشناسی، دکتری از بهترین دانشگاه ها هم داشته باشد بازهم ضمانت این نیست که خود از اختلالات گوناگون رنج نَبَرد. بعضا این اتاق درمان راهی است برای ارضا و تغذیه بیماری شان.

جمله مشهوری هست که می گوید : " فرض بر این است که درمانگر از بیمارش کمتر دیوانه باشد"
درمانگری که به او مراجعه می کنید حتما خود باید تحت درمان بوده باشد تا حداقل تعارضات درونی و مشکلاتش کمتر از بیمارش باشد.این مهم ترین عنصر شخصیتی یک درمانگر است. که هیچ ربطی به دانشگاه، و مقطع تحصیلی اش ندارد. 

مثالهایی از این دست فراوان اند. پس با چشم باز انتخاب کنید. 
حالا چطور؟ اگر کسی بگوید پیش او رفته ام و خیلی خوب بوده است بنظرتان می تواند ملاک خوبی باشد؟
به هیچ عنوان. یادم است یکی دیگر از دانشجویانم که به تازگی در ارشد قبول شده بود، پیش درمانگری می رفت که اصلا معلوم نبود رویکرد درمانی اش چیست؟ شاید در مایه های فرادرمانی. انرژی درمانی و از این قبیل. اتفاقا با پاتولوژی(مریضی) این دانشجو خیلی هم خوب جور شده بود. درمانگر گفته بود تو همه مشکلاتت اسمت هست. اگر اسمت رو عوض کنیم همه مشکلاتت حل میشه. مثلا چون اسمت فرشته هست نارسیستیک شده ای. باید اسمت رو عوض کنیم تا از این مشکلت رها بشی. و این دانشجوی ما با اسم جدیدش احساس میکرد حسابی درمان شده. به بقیه هم معرفی میکرد که بیا و ببین چه درمانگری پیدا کردم ....
وا مصیبتا....

لطفا لطفا لطفا ، هم برای خودتان، و هم برای معرفی به دیگران، حتما از فرد ذی صلاحی کمک بگیرید. اساتید دانشگاهی که شناخته شده باشند، از آنها کمک بگیرید. ( باز هم نه هر استاد دانشگاهی، همین آقایی که اسم درمانجوهای بیچاره را عوض میکرد، در پروفایلش زده بود دکتری از دانشگاه تهران و استاد دانشگاه تهران، در این مواقع می توانید از مثلا من بپرسید که آیا این فرد را می شناسی؟ من هم اگر نشناسم مطمئن باشید برایتان جستجو می کنم و می پرسم. 

اهمیت این مساله خیلی زیاد است. بخاطر هزینه کمتر، روان خود و عزیزان تان را دست بیمارانِ روانشناس نما!! نسپارید. برای جراح قلب این همه تحقیق می کنید. برای روانشناس و روانپزشک اگر بیشتر نه، ولی کمتر جستجو نکنید. 

برای استفاده شما عزیزان، افراد زیر را به شما معرفی می کنم :
(مثل تخصص پزشکان، در روانشناسی هم هرکسی برای اختلال خاصی ممکن است بهتر باشد، قبل از مراجعه بهتر است با کسی مشورت کنید که برای این مشکل پیش چه کسی برویم بهتر است)

روانپزشک : دکتر خواجوی 88327039
روانشناسان: دکتر ابوالفضل محمدی : مرکز زندگی  88230956
دکتر ندا علی بیگی 88761317
دکتر موتابی و دکتر صادقی که در کلینیک دانشگاه بهشتی ویزیت می کنند.
دکتر ولی الله رمضانی 88542678
دکتر مجتهدی و دکتر عیساوند (روانکاو) : مرکز سیاووشان 2 : 22269550


اگر برای موضوع خاصی و مشکل خاصی ، روانشناس خاصی مد نظر شماست، حتما با شرح مشکل بپرسید. 

امیدوارم با هوشیار بودن مان، به کار روانشناسانِ بیمار پایان دهیم. 

نوع مطلب :
برچسب ها : معرفی روانشناس، معرفی روانپزشک، مشاور و روانشناس خوب،
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 28 آبان 1394
زینب حاجی رسولیها
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 08:07 ق.ظ
سلام خانم حاج رسولیها. میخواستم ازتون بابت مطالب و آگاهی هایی که در مطالبتون میگنجانی محض اطلاع عموم و همین طور مطالب جالب و خواندنی شما در وبلاگتون ازتون تشکر کنم. امیدواریم همیشه پر انرژی و سلامتو شادباشید.
سه شنبه 29 دی 1394 04:34 ب.ظ
سرکار خانم حاجی رسولیها
خیلی اتفاقی مطلب شما را دیدم و چون دلسوزانه بود خواستم توضیحی را خدمت شما ارائه دهم. سرکار خانم، این ضرب المثل که "شنونده باید عاقل باشد." چراغ راهنمای ماست برای زندگی. اگر الان شما سایتی را راه اندازی کنید و ادعا کنید که دارویی دارید که با خوردن آن افراد معلول درمان می شنود منتها 2 سال پروسه این درمان طول می کشد مطمئن باشید فراوانند از بیسواد و بسیار با سواد که از شما آن نوشدارو را طلب می کنند و حاضرند هر قیمتی برای آن بپردازند حتی اگر تمام متخصصین دنیا خلاف این دارو نظر دهند. تازه سالها بعد از مرگ شما کسانی پیدا می شوند که خودشان را تعلیم یافته مکتب شما معرفی می کنند و باز هم شنونده‌های نادان فراوانی که آماده سرکیسه شدن.
این آیه قرآن فراروی ماست که "ولا تقف ما لیس لک به علم" و چیزی را بدان علم نداری دنبال مکن.
سرکار خانم، اکثر مردم مادامی شما را می خواهند که ادعای اعجاز کنید. روانشناسی یعنی کمک به کسی برای اینکه خودش را اصلاح کند اما مردم دنبال کسی هستند که آنها را بدون آنکه خودشان تلاش کنند اصلاح کند. مثلاً‌ همین کنکور روانشناسی. اکثر داوطلبان دنبال یک جزوه چند صفحه‌ای هستند که یک روز قبل از کنکور آن را مطالعه کنند و بتواند رتبه آنها را تک رقمی کند، حضرتعالی که در این راه بسیار تلاش کرده اید می دانید که این امر محال است اما سایتهای بسیاری هستند که وعده‌های رنگین می دهند و شما هر چه هم تلاش کنید که دیگران را به راه درست فرا بخوانید موفق نمی شوید. هر چند دور از شأن شماست اما به عنوان مثال عرض می کنم: شما ادعا کنید که جزوه‌ای دارید که نیاز هر داوطلب را به خواندن کتاب بر طرف می کند خواهید دید بسیاری از داوطلب‌ها برای به دست آوردن آن جزوه‌ها از سر و کله هم بالا می روند. لینک زیر توضیح دهنده بسیاری از حقایق است خصوصاً آنجا که می گوید: «در دروغ بزرگ همواره نیروی قابل باور بودن موجود است.»
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA_%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF

بنابراین از اینکه انسانها فریب می خورند اصلاً ناراحت نشوید، خودشان می خواهند و از دست من و شما هم کار زیادی بر نمی آید.
زینب حاجی رسولیها ممنون از نظرتون
دوشنبه 28 دی 1394 05:45 ب.ظ
مرسی. البته ایشون به خاطر اعتراضایی که بهشون شده یه پست نوشتن که من روانشناس نیستم و دارم کوچینک انجام می دم. ممنونم.منظور من هم این بود که جقدر می شه اعتماد کرد سوالم رو اصلاح می کنم.
یکشنبه 27 دی 1394 08:44 ب.ظ
مثلا این لینک.لطفا با عدالت بگید این آدم چجور آدمیه؟
http://www.gisgolabetoon.ir/fa/my-story/news/1674/I-am-surprised
زینب حاجی رسولیها الان دقیقا روی چی باید نظر بدم؟ یک فایل صوتی در مورد خشم هست که توی کتابهای روانشناسی نوشته و ایشون در واقع داره از رو کتاب میخونه. چیز خاصی نبود !! ضمن اینکه ما نمیتونیم در مورد آدمها صحبت کنیم میتونیم فقط بگیم این کارش چطوره. که اینهم راه های ابراز خشم رو گفته بودن که توی همه کتابها نوشته. چیز دیگه ای نبود. البته با مطالعه رزومه این خانوم به خیلی چیزها میشه پی برد... هوشیار باشید
دوشنبه 21 دی 1394 12:33 ب.ظ
می شه لطفا سری به سایت gisgolabetoon.irبزنید واقعا برای من رسش هست که ایا مفید هست؟ البته مطالب مفید زیا داره ولی من تعارضات زیادی در ایشون می بینم. واقعا نظر شما برام مهمه. این همونیه که دوستون در بالا بهشون اشاره کردن که جراح عمومی هستند.البته من رشته م روانشناسی نیست. ولی با مطالعه اندکم اینو فهمیدم که ایشون از درون با خودشون مشکلاتی دارند و
آیا منسبند برای مشاوره؟
زینب حاجی رسولیهالازم نیست سر بزنم، اسم سایت ایشون گویای خیلی چیزهاست، نگاهی کردم به سایت، یکی از زردترین سایتهای موجود، متاسفانه وقت خوندن مطالب رو ندارم، اگر مطللب خاصی مدنطرتونه بفرستید تا نظرم رو بگم، ولی در کل همین جمله که : چگونه شوهر مناسب پیدا کنیم، داره داد میزنه که من سایت زرد بیخودی هستم !!!!!
دوشنبه 9 آذر 1394 01:00 ق.ظ
عالی بود زینب جان
شنبه 30 آبان 1394 01:36 ق.ظ
بسیار مفید بود.مرسی.
جمعه 29 آبان 1394 08:24 ب.ظ
من خانم دکتری میشناسم ،جراح هستند و اتفاقا سایت هم دارند و مشاوره ازدواج و زناشویی و بهترین سال زندگی و خلاصه از این جور مشاوره های انگیزشی میدهند حالا این در شرایطی است که ما کلی مشاور و روانشناس داریم که تو موضوعات روانشناسی با توجه به اینکه تحصیلات آکادمیک دارند تخصصی پیدا نکردن نمیدونم این افراد دیگه چه طور بدون تحصیلات و فقط با اتکا به چند تا کتاب به مردم مشاوره میدهند.
زینب حاجی رسولیها اعتماد به نفس فرزانه جان.
جمعه 29 آبان 1394 03:21 ب.ظ
چیزی که واسه من جالبه اینه که اگه از افراد فارغ التحصیل در رشته های دیگه کثافت کاری ببینم تعجب نمیکنم چون رشته تحصیلی مدعی رشد و کمال وتعالی ! نیستند...

ولی ...
پنجشنبه 28 آبان 1394 11:31 ب.ظ
سلام
یه بحثی تو حقوق هست به اسم "تعهد به وسیله" (در مقابل "تعهد به نتیجه") از اونجا که تعهد روانشناسا به وسیله است لذا نمیتونن تبلیغات مطلوبی داشته باشن.
پس اونها که تعهد و وجدان شغلی ندارن خوب میتونن در اینجور کارها به صورت بیزنس من عمل کنن. و ابروی بقیه روانشناسهارو ببرن
پنجشنبه 28 آبان 1394 09:13 ب.ظ
فکر میکنم خود روانشناسا باید به فکر باشن
شخصا وقتی توی جمع های فامیلی هستم و یه بحث روانشناسی از تلوزیون پخش میشه خجالت میکشم ازینکه روانشناس برنامه در حد یه خاله خان باجی داره مشاوره میده و خیلی جالبه که مدام تاکید میکنن مهمان برنامه ما استاد دانشگاهه ولی دیگه کدوم دانشگاه خدا میدونه
زینب حاجی رسولیها حالا کاش استاد باشن. حالا هرجایی. این دوست ما پارسال دکتری قبول شده بود، ترم 1. استادش یکی از کسانی که بود که در تلویزیون سمت مهمی دارن. خلاصه این دوست ما رو برد تلویزیون. همون ترم 1. ماه آبان . توی زیرنویس نوشت : خانوم دکتر فلانی. ما همه به این حالت تماشا میکردیم :
پنجشنبه 28 آبان 1394 07:06 ب.ظ
نمونه های دیگر که هم اکنون به دست من رسید :

بنده مریم شاملو هستم لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه علامه و فوق لیسانس روابط بین الملل از دانشگاه تهران
مدرس و مربی مباحث خانواده /همسرداری/ تفکر /نوجوانان /تدبر در قران /تربیت کودک هستم
همه این دوره ها رو هم از مدرسه قران دانشجویی دانشگاه تهران زیر نظر اساتید دانشگاه گذروندم
چهار سال مسیول واحد خواهران نهاد رهبری در دانشگاه بودم و مشاوره میدادم
مشاور تحصیلی کردم و نیز دوسال هست مربی تربیتی نوجوانان راهنمایی و دبیرستان هستم .

در شهرداری های مناطق مختلف تهران تدریس همسرداری /فرزند پروری/مهارت های برخورد با مشکلات و مهارت های زندگی داشتم
تدریس مهارت های قبل ازدواج برای دختران مجرد بالای ۱۸سال داشتم.


قابل توجه خانم هایی که چند سال از زندگی همسرانه انها میگذرد و دچار تعارض و بحران هستن

کلاس ویژه حل تعارض و تحکیم روابط

اگر شما و همسرتان بر سر مسایل جزیی با هم جر و بحث دارید
اگر از نوع برخورد همسرتان با خود احساس بدی دارید و ناراضید
اگر همسرتان به نیاز های شما بی توجه شده
اگر شما و همسرتان به هم سرد شده اید
اگر زندگی مشترکتان کسل کننده و ملال اور شده و اشفته اید
اگر مواقع زیادی به طلاق و جدایی فکر میکنید

این کلاس را حتما ثبت نام کنید


مجازی در تلگرام


مدرس :خانم شاملو

هزینه ورودی کلاس ۱۰هزارتومان
به شماره کارت۶۲۷۳۸۱۱۰۲۷۴۵۳۱۸۹

عکس فیش یا کدرهگیری را به شماره ۰۹۱۲۸۴۸۶۹۸۶در تلگرام بفرستید
اولویت با اعضای کانال ازدواج عاقلانه و زندگی عاشقانه میباشد

شروع کلاس :هفته اول آذر
پنجشنبه 28 آبان 1394 06:52 ب.ظ
احسنت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.