تبلیغات
کنکور ارشد روانشناسی - خودت را دوست داشته باش. همین
 
کنکور ارشد روانشناسی
هر آنچه برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی نیاز دارید
درباره وبلاگ


دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه شهیدبهشتی

رتبه 2 روانشناسی در کنکور دکتری

رتبه 7 روانشناسی عمومی و
23 روانشناسی بالینی
در کنکور کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه تهران

کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف

یک سال سابقه مشاوره تخصصی دپارتمان روانشناسی
در موسسه ماهان

6 سال مشاوره کنکور ارشد روانشناسی""لطفا نظرات خود را به صورت خصوصی ارسال نکنید!""

لطفا سوالات خود را در پست مرتبط درج کنید


تلگرام منشی: خانوم ندا راستگو : nr789@

حتما در کانال تلگرام عضو شوید
https://telegram.me/ravanshenasi_hajirasouliha

مدیر وبلاگ : زینب حاجی رسولیها
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


" از خودم متنفرم. این آزمونم افتضاح دادم. حالم از خودم بهم میخوره. چطور یه آدمی میتونه انقد بی عرضه باشه؟ دیگه یه درس خوندن کاری داره که نمیتونم؟ شاید واقعا خنگم. آره آی کیوم پایینه. اصلا معلوم نیست درسای دانشگاهو چطوری پاس کردم؟ یه ذره م اراده ندارم. چطور کسی میتونه منو دوست داشته باشه؟ آدمی که انقدر ضعیفه که حتی به برنامه روزانه ش هم نمیتونه عمل کنه؟ "

این حرفها و فکرها برای بعضی از شما آشناست. فکر می کنید این حرفها را چه کسی می زند؟

بله. سوپرایگو. سوپر ایگوی ناسالمی که درون هر یک از ما وجود دارد. و کارش فقط سرزنش و تحقیر ماست. سوپرایگویی که نشات گرفته از سوپرایگوی والدین ماست. والدینی که می­گفتند "تو فقط وقتی خوب هستی و من فقط وقتی تو رو دوست دارم که 20 بشی". البته احتمالا در 90 درصد موارد این حرف را مستقیما نمی گفتند. بلکه در عمل به صورتی با ما رفتار می­شده که فقط وقتی 20 می­شدیم، دوست داشته می شدیم. "تو باید بهترین باشی، و اگر بهترین نباشی یعنی هیچی نیستی"

کمال طلبی یا کمال گرایی باوری ست که در آن باید تمام کارها را به شیوه ای وسواسی کامل انجام داد و غیر از آن مورد قبول نیست.

پارکر محقق دانشگاه جان هاپکینز، تعریف ساده ای از کمال طلبی دارد.او می‌گوید: انسانهای کمال طلب، فشاری دائمی برای حرکت به سمت هدفهای غیرقابل دستیابی در درون خود احساس می‌کنند. آنها ارزش خودشان را با کارایی خودشان و دستاوردهایشان می‌سنجند

1.      همیشه در تصمیم گیری مشکل دارند چون از اشتباه کردن می‌ترسند. تصمیم گیری قطعی برای شان سخت است مثلا وقتی می‌خواهند لباس بخرند بارها و بارها مغازه‌های مختلف را می‌بینند با دیگران مشورت می‌کنند بالاخره نمی‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند.

2.      این افراد می‌خواهند همیشه در زندگی نقش پسر خوب یا دختر خوب را بازی کنند.

3.      دیگران نیز از اینگونه افراد انتظار دارند که همیشه آدم خوبه باشند، مثلا والدین همیشه او را به عنوان پسر خوب یا دختر خوب می‌شناسند.

4.      اگر زمانی بفهمند کار نادرست یا اشتباهی کرده‌اند، کاملا به هم می‌ریزند.

5.      همیشه یک ترس درونی از اشتباه کردن در آن‌ها وجود دارد.

6.      این افراد سرزنش‌های درونی فراوانی دارند به همین دلیل همیشه در درون شان احساس گناه و سرزنش می‌کنند.

7.      این آدم‌ها معمولا از لحظات شان لذت نمی برندو نمی‌توانند در همان لحظه باشند یعنی همیشه در آینده به دنبال نتیجه هستند.

8.      تنها وقتی به نتیجه برسند احساس خوبی خواهند داشت که البته این احساس خوب موقت است چون وقتی نتیجه‌ای به دست می‌آید دیگر تمام است و تلاش برای نتیجه دیگری آغاز می‌شود.

9.      مدام در حال ارزیابی خودشان هستند و مدام در ذهن شان در حال پرسیدن سوال‌هایی مانند من به اندازه کافی خوب هستم؟ یا من به اندازه کافی کار می‌کنم؟ یا... هستند یعنی همیشه در درون شان دادگاهی برپاست.

10.    مرتب میزان پیشرفت شان را ارزیابی می‌کنند.

11.    همیشه نگاه شان این است که یا همه یا هیچ. یعنی فکر می‌کنند، تنها یک راه درست وجود دارد.

12.    نقدر به دنبال بی نقص‌ها و کامل‌ها هستند که چندان از زندگی لذت نمی‌برند.

13.    ذهن خیلی شلوغی دارند.

14.    نظم و هماهنگی و همیشه مرتب وبا برنامه بودن برای شان خیلی مهم است.

................

" شفقت خود"، سازه جدیدی است که حدود 10، 15 سالی هست که در روانشناسی معرفی شده است. مهربانی با خود در مقابل  قضاوت کردن خود. مهربانی با خود، توجه و درك خود به جای قضاوت یا انتقاد از کاستی ها و بی کفایتی های خود است. اعتراف به این كه همه ی انسان ها دارای نقص هستند، اشتباه می كنند و درگیر رفتارهای ناسالم می شوند.

افراد در حین تجربه ی رنج و هنگام مقابله با چالش های زندگی ممكن است به جای آن كه با هشیاری به تماشای خود بنشینند و از چشم انداز بالاتری به تجربه­ی خویش بنگرند كه سبب واقع بینی و جامع بینی آنها شود ، خود را به طور ناهشیار مورد ارزیابی منفی قرار دهند. افرادی كه دارای درجات بالاتری از شفقت خود هستند، گرایش کمتری به سرکوب یا نشخوار افکارشان دارند.

سوپر ایگوی پرخاشگر و بی رحم و سرزنش کننده، نمونه ای از نداشتن شفقت خود است. زیرا در هنگام اشتباهات بطور فلج کننده ای ما را تحقیر می کند و مانع این می شود که برای بهتر شدن مان فکری بکنیم.

هر کسی ممکن است اشتباه کند. هرکسی ممکن است زمانی نخواهد درس بخواند. حتی به هیچ دلیلی. نباید خود را سرزنش کنید. نباید فکر کنید حالا که یک روز نخوانده ام همه چیز تمام شده است. سیاه و سفید نبینید. این جریان زندگیست. یک روز می شود. یک روز نمی شود. یک سال قبول نمی شویم. سال بعدش می شویم. نه، دو سال بعدش می شویم.

خودتان را دوست داشته باشید. فارغ از تمام دستاوردهایتان، رتبه هایتان، موفقیت هایتان، شکست هایتان، درس نخواندن هایتان .... نگذارید این سوپرایگوی معیوب نسل به نسل انتقال پیدا کند. به او بفهمانید دوست داشتنی هستید. نه بخاطر هیچ چیز. فقط بخاطر اینکه شما، شما هستید.  

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 14 آذر 1394
زینب حاجی رسولیها
سه شنبه 27 مهر 1395 06:21 ب.ظ
سلام

چه طور میشه بین رسیدن به هدف ها و شفقت خود ارتباط برقرار كرد؟وچه طور باید از كمال طلبی در عین هدفمندی دوری كرد؟
با سپاس
زینب حاجی رسولیها اینها اگر با یک توصیه حل شدنی بود که انقدر مشکلات حاد نبود. داریم روانشناس میشیم که بتونیم همین مشکلات رو درمان کنیم
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 05:59 ب.ظ
سلام، چه مطلب جالبی!دقیقا انگار منو توصیف میکنه،،پنج ساله لیسانس گرفتم، شاغل هم هستم ولی همش میگم نه نه ،،،من حقم این نبود،من باید دکتر [پزشک] میشدم... همین فکرا باعث شده این چندین سال راکد بمونم توی لیسانس و ادامه ندم!!! اخه چراااااااا؟؟!! نه میتونم دل از ادامه تحصیل بکنم نه میتونم بخونم برا پزشکی! من موندم و یه عالمه چرا؟
چهارشنبه 7 بهمن 1394 06:37 ب.ظ
ممنون از توجهتون خانم حاجی رسولی ها ؛ اما من تهران نیستم که بتونم حضوری مراجعه کنم. امکان مشاوره تلفنی وجود داره ؟ اگر بله ، لطفا راهنماییم کنید .
زینب حاجی رسولیها مشاوره ممکنه بتونه تلفنی باشه. ولی درمان نمیتونه تلفنی باشه. نگفتم حتما به من مراجعه کنید. هرجایی که هستید به درمانگر مراجعه کنید. و البته قبلش بهتره درمورد اون درمانگر و روانشناس تحقیق کنید و بپرسید
شنبه 3 بهمن 1394 10:11 ب.ظ
من یکی دو سالی هست که فهمیدم مبتلا به کمال طلبی هستم ؛ کمال طلبی که شده زنجیر و آن چنان دست و پام رو بسته که ده ساله هیچ پیشرفتی نداشتم..دانشجوی دانشگاه تهران با رتبه ی ممتاز ؛ اما ده ساله که توی همون لیسانس موندم ..ای کاش این همه شوق و اشتیاق در من برای ادامه ی تحصیل نبود؛ در طول این ده سال حتی سر سوزنی از آتش اشتیاقم برای ادامه ی تحصیل کم نشده...حتی سر سوزنی !! هر سال کتاب ها را بچین..آماده کن..برنامه بریز. اما هیچ اتفاقی نیفته...هیچ..!! خسته ام ؛ خسته از این همه خود سرزنشی...دلم برای خودم میسوزه ؛ باید با خودم مهربون باشم ؛ گفتنش راحته ؛ کاش میشد...کاش میشد
زینب حاجی رسولیها فقط به گفتن نیست. حتما باید برای درمان مراجعه کنید
جمعه 25 دی 1394 12:51 ب.ظ
شما خانم دکتر به داوطلب رشته راهنمایی و مشاوره ( روانشناسی2) هم برای کنکور ، مشاوره تلفنی میدید من تازه با وب عالی شما آشنا شدم
زینب حاجی رسولیها سلام دوست گرامی، بنده دکتر نیستم، و فقط در زمینه روانشناسی 1 مشاوره دارم
شنبه 12 دی 1394 09:02 ب.ظ
سلام،خانم حاجی رسولیهای عزیز،متشکرم بابت مطالب بسیار مفیدتون
پنجشنبه 19 آذر 1394 02:32 ق.ظ
سلام و خسته نباشید به همگی چند ماهی میشه با علاقه مثل شماها دارم برای ارشد روانشناسی می خونم تغیر رشته ایم و یک سال و نیم دانشجوی کارشناسی مشاوره هستم.دو تا اتفاق برام افتاده که فهمیدم من برای این شغل مناسب نیستم .اولی - یک روزی خانمی توی پارک نشست پیشم و با من درد دل کرد و من فقط گوش دادم احساس سنگینی بدی کردم به این فکر کردم با این شغل باید روزی چندین ساعت به مشکلات و گرفتاری های مردم گوش داد دقت کرد و مواظب حرفهایی که باید گفته شود بود. یعنی مسئولیتی بسیار سنگین . دومی-- خواهرم اتفاقی با دختری آشنا می شود که در پرورشگاه بزرگ شده شاید شما هم مثل من ندانید اما این بچه ها بعد از سن 18 سالگی باید پرورشگاه را ترک کنند . این دختر خانم جایی برای زندگی ندارد هیچ فامیلی ندارد . از خواهرم اجازه گرفته تا در منزلش حمام برود . خوب من خیلی احساساتی هستم خیلی غصه خوردم برای بچه های پرورشگاه. فهمیدم من نمی تونم روانشناس باشم . می خوام این ترم انصراف بدم . شما هم فکر کنید خودتون رو توی موقعیت های این حرفه قرار بدید. من نزدیک دو سال زمان و پول از دست دادم . هنوز علاقه دارم به روانشناسی اما فقط مطالعه آزاد می کنم . امیدوارم موفق باشید
زینب حاجی رسولیهاممنون که این تجربه رو در اختیار دوستان قرار دادید
چهارشنبه 18 آذر 1394 10:32 ق.ظ
سلام زینب جان.خسته نباشید
به کمک وصحبت های مفیدتون نیازدارم.همه دروس طبق برنامه میخونم جز آمار.چندفصل دلاور ومدرسان خوندم ولی نه خیلی خوب.مروراین درس هنوز شروع نکردم.اصلا حوصله وعلاقه ای بهش ندارم.نمیدونم چرا نمی تونم برم سمتش بااینکه خیلی سخت نیست.خیلی ناراحتم
لطفا یه چیزی بگین من یه تکونی بخورم.
زینب حاجی رسولیها چی بگم اخه، امار را دوست داشته باش؟؟؟
سه شنبه 17 آذر 1394 06:56 ب.ظ
سلام
دقیقا این چیزایی که نوشتید رو من حس می کنم

توی خوابگاه بچه ها درس نمیخونن رو منم تاثیر میذارن مطالعه ام اولترم8ساعت بود ولی حالا2-3ساعت شده
نمیدونم چیکار کنم
واقعا تو خوابگاه سخته

کمکم کنید چیکار کنم ساعت مطالعه‌ ام بره بالا
زینب حاجی رسولیها برید کتابخونه، اونجا همه دارن درس میخونن
سه شنبه 17 آذر 1394 05:06 ب.ظ
با سلام خدمت شما. اول از بابت اینکه که سوالم رو در جای نا مناسبی پرسیدم و سوالم هم در مورد دکتری است، عذر می خوام. سوالی در مورد کاپلان ترجمه آقای گنجی دارم که کدام یک از جلدهایش رفرنس دکتری است؟ چون گفته می شود فقط اختلالهای بزرگسالی باید مطالعه شود. و اینکه ترجمه آقای رضائی خیلی متفاوت از آقای گنجی است و شما کدام یک را توصیه می کنید؟ سپاس از شما.
زینب حاجی رسولیها میدانم که اقای گنجی وسواس بیشتری در ترجمه به خرج میدهند، و خودم هم کتاب ایشان را میخوانم، جلد 2 و 3
یکشنبه 15 آذر 1394 01:53 ق.ظ
سلام.واقعا ممنون.شما واقعا مثل یه چراغ این جاده تاریکو برای ما روشن میکنید
شنبه 14 آذر 1394 11:15 ق.ظ
فوق العاده موثر ومفید
واقعابه چنین صحبت هایی نیازداشتم
خداشماروحفظ کنه...ایشالاقبولی دکتراتون و ارشدهمه ما
مرسی که هستین
شنبه 14 آذر 1394 10:55 ق.ظ
سلام. در تایید این موضوع می خواستم بگویم، ما فکر می کنیم محکوم هتستیم به آنچه که هستیم و تغییر را غیرممکن یا دشوار می دانیم. اما باید بادانیم با اینکه در کودکی در تجربیاتمان در ارتباط با پدر و مادرمان قدرت چندانی نداشتیم و ... اما الان به عنوان یک بزرگسال و شخصی بالغ باید با خودمان و آنچه در عالم ناهشیارمان انباشته ایم و از آن می گریزیم، مواجه شویم، اگرچه دشوار است.... سپاس از شما.
زینب حاجی رسولیها دقیقا، افرین به شما
شنبه 14 آذر 1394 07:30 ق.ظ
میشه گفت 80% سوپرایگوی من این شکلیه!
شنبه 14 آذر 1394 12:04 ق.ظ
عاشقتونم خانم حالج رسولیهای عزیزززززمممممم
چه پست به موقعییییییییییییییییییییی
خدا قوت.واستون بهترین ها رو دارم.
مثل همیشه آرامش زیادی رو بهم القا کردین
شنبه 14 آذر 1394 12:00 ق.ظ
واقعا انگار جزء بدیهیات خیلی از زندگی ها شده...کاش ما جوون های امروزی بتونیم واقعا گریز بزرگی برای نسل های بعدیمون به سمت "شفقت خود" بزنیم...
چقدر خوبه که هستید...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.